NETME Centre

Centrum nových technologií pro strojírenství

Odborný workshop NETME Centre u příležitosti slavnostního otevření klimatické komory

15. listopadu 2013

 Dne 8.10.2013 se u příležitosti otevření klimatické komory v NETME Centre uskutečnil odborný workshop, který uspořádalo regionální vědecko-výzkumné centrum NETME.

Unikátní klimatickou komoru pro testování podmínek uvnitř automobilů nově využívají vědci z centra NETME Vysokého učení technického v Brně. Lze do ní vjet osobním autem, pojme také kabinu nákladního vozidla. Výzkumníci se zaměřili na problémy, které se týkají všech řidičů - teplotu v kabině, účinnost klimatizace nebo rozmrazování čelního skla.
Vybudování komory si vyžádalo 28 miliónů korun. Je široká pět a dlouhá osm metrů. Teplotu lze nastavit v rozmezí minus 40 až plus 85 stupňů Celsia. Regulovat se dá také vlhkost. Klimatická komora je jediným podobným pracovištěm v Česku, které je určeno pro univerzitní výzkum. Experti ale spolupracují také s praxí, například s automobilkami Škoda, Volkswagen a MAN.
 
Účastníci workshopu, kterých bylo více než 30, měli možnost si prohlédnout „tepelného manekýna“, o kterém informoval Bc. Ing. Jan Fišer, Ph.D., jinak odborník na termomechaniku a techniku prostředí z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně, který strávil na vývoji komory a zkoušení tepelného manekýna dlouhou dobu. Tepelný manekýn dokonale imituje lidskou postavu s jejími vlastnostmi, včetně dýchání. Jmenuje se Newton a je jediný v Česku. Vyrábí se v zámoří, škola za něj zaplatila 4,5 miliónu korun. Má 34 nezávislých tepelných zón. Tepelný manekýn dokáže také přesně určit, jaká partie těla bude nejvíc mrznout a naopak. Umí předpovědět, jak se člověk bude chovat v autě. Newton se může potit a dokáže i dýchat.
 
Děkan Fakulty strojního inženýrství, prof. RNDr. Miroslav Doupovec, CSc., v rámci workshopu všechny přítomné informoval o tom, že pracoviště tohoto typu je jediné v zemi. Na studiu komfortu v dopravních prostředcích se podílejí i studenti fakulty.
 
Reportáž VUT z otevření můžete shlédnout zde www.vutium.vutbr.cz/udalosti/u1311.pdf

Centrum bylo vybudováno z finančních prostředků Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace v rámci projektu NETME Centre (Nové technologie pro strojírenství),
Reg. č.: CZ.1.05/2.1.00/01.0002 a podporovaného v navazující fázi udržitelnosti prostřednictvím projektu NETME Centre PLUS (LO1202) za finančního přispění
Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v rámci účelové podpory programu “Národní program udržitelnosti I

© 2021 – Fakulta strojního inženýrstvíVysoké učení technické v Brně